30. 09. 2022
Ministerstvo životního prostředí podpoří rychlejší schvalování zákonů pro bezemisní a nízkoemisní výrobu, prodej elektroaut a dotace na výstavbu dobíjecích stanic.
V Česku by se mělo postavit do roku 2025 až 800 rychlonabíjecích stanic, investice bude zhruba za pět miliard korun.
V pondělí bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi MŽP a společností Škoda Auto, které zavazuje ke snížení zátěže životního prostředí a zvýšení udržitelnosti průmyslové výroby.
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková po návštěvě mladoboleslavského závodu ocenila zejména aktivitu, se kterou se automobilka k nízkoemisní a bezemisní výrobě přistoupila.
„Automobilový průmysl je vlajkovou lodí České republiky a my chceme přispět k tomu, aby byl prostor změnit strategii a výrobu tak, aby to neohrozilo zaměstnanost v sektoru,“ řekla Hubáčková.
MŽP se bude snažit o rychlejší schvalování zákonů, také změnu energetického zákona. V programu čistá mobilita chce rozdělit až 600 milionů korun, třetina už je podle Hubáčkové schválena, zahrnuje dotace na pořízení elektromobilů, aut na vodík a dobíjecích stanic. Stát chce rovněž přispívat na změnu technologií a nákup elektroaut pro veřejný a neziskový sektor. Hubáčková předpokládá, že s navýšením výroby půjde cena dolů a bude dostupnější všem lidem.
Automobilka Škoda Auto přechod na elektromobilitu urychluje, investuje v příštích pěti letech dalších 5,6 miliardy eur (138 miliard Kč) do elektromobility a 700 milionů eur (přibližně 17,2 miliardy Kč) do digitalizace. Do roku 2026 uvede Škoda tři nové modely elektromobilů, do roku 2030 další tři modely.
Škoda Auto snížila mezi lety 2010 a 2021 ve své výrobě zátěž na životní prostředí o polovinu, například v závodě v Kvasinách snížili spotřebu vody o 40 procent na každém autě, využívají odpadní vodu z městských čističek, investice na zařízení pro recyklaci vody byla ve výši 40 milionů eur.
Zdroj:fdv,idnes